• +48 665 656 002
  • kontakt@autocompany.pl

Serwis klimatyzacji

Serwis klimatyzacji

SERWIS KLIMATYZACJI – na czym polega przegląd? Jakie są jego koszty?

Klimatyzacja już od dawna nie jest synonimem luksusu w samochodach. Przeważająca część modeli ma je już na swoim wyposażeniu fabrycznym, co pozwala w upalne dni podróżować w większym komforcie, czując na ciele zbawienny powiew zimnego powietrza pochodzącego z dysz nawiewowych. Klimatyzacja powinna być regularnie serwisowana, by nie zawiodła nas w upalne dni.

Wraz z nadchodzącymi upałami klimatyzacja zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę podczas podróży. Wielu kierowców nie używa klimatyzacji w okresie zimowym, co należy uznać za wielki błąd, ponieważ powinna być ona użytkowana przez cały czas. Dawno nieużywane mechanizmy mogą wraz z uruchomieniem ich w lecie odmówić posłuszeństwa. Np. do czynnika chłodzącego należy zaliczyć środki konserwujące oraz smarne.

Klimatyzacja – należy używać ją również zimą

Jeżeli nie korzystamy z klimatyzacji przez dłuższy czas, dodatki smarne często wytrącają się z płynu, przez co nie wypełniają należycie swoich obowiązków. Przekłada się to na przyśpieszenie procesu amortyzacji gumowych uszczelnień znajdujących się w układzie klimatyzacji. Kwestią czasu staje się wtedy pojawienie się nieszczelności za pomocą której czynnik chłodzący wydostaje się na zewnątrz. Zaleca się co jakiś czas włączyć klimatyzację, nawet jeżeli temperatura nas do tego nie zmusza. Specjaliści radzą, by robić to przynajmniej raz na dwa tygodnie, klimatyzacja powinna popracować przynajmniej przez kilka minut. Przy bardzo niskich temperaturach nie będzie to do wykonania, ponieważ urządzenie jest tak zaprogramowane, że nie włączy się w czasie srogich mrozów.

Kiedy i gdzie robić przegląd klimatyzacji?

Klimatyzacja powinna być poddawana przeglądowi przynajmniej raz w roku, niekoniecznie trzeba go przeprowadzać przed sezonem letnim. Dobrym pomysłem jest dokonanie przeglądu już na wiosnę, zanim pojawią się pierwsze wysokie temperatury. Przeglądy powinno się dokonywać w specjalistycznych warsztatach mającymi styczność z układami chłodzącymi na co dzień. Fachowcy przeanalizują stan sprężarki, funkcjonowanie układu chłodzenia oraz zbadana zostanie ilość czynnika chłodzącego. Jeżeli zostanie znalezione zagrzybienie, serwisant usunie je w profesjonalny sposób. Jeżeli poszczególne części typu kompresor będą nieodwracalnie uszkodzone, dojdzie do ich wymiany.

Cena kompleksowej wymiany klimatyzacji

Dobrze zaplanowana wymiana klimatyzacji powinna nastąpić zaraz po zakończeniu zimy. Wtedy  to nie będzie kolejek w serwisach. Ceny będą wtedy znacznie niższe. Koszt kompletnego przeglądu wynosi przekracza przeważnie ponad 100 złotych.

Stacje ASO – koszt 200/300zł

Niezależny serwis – koszt 120/160 zł