• +48 665 656 002
 • kontakt@autocompany.pl

Jak prowadzić serwis klimatyzacji samochodowej?

Jak prowadzić serwis klimatyzacji samochodowej?

Samochodowa klimatyzacja wymaga obsługi i konserwacji!

Każdy system samochodowej klimatyzacji, nawet jeśli działa bez zarzutu, po jakimś czasie może zacząć szwankować. Nie należy absolutnie zwlekać z wizytą w serwisie do momentu, gdy klimatyzacja całkowicie przestanie działać

Ocena klimatyzacji co roku!

Jeśli nawet instrukcja obsługi pojazdu nie zaleca serwisu, to przynajmniej co roku dobrze jest poddać klimatyzację profesjonalnemu przeglądowi.

Nieszczelnej instalacji się nie napełnia

Niepoprawne działanie klimatyzacji albo niekorzystne wyniki w testach diagnostycznych mogą wskazywać na brak medium chłodzącego. Niemniej jednak zastosowanie urządzenia serwisowego i uzupełnianie klimatyzacji pomogą jedynie przez chwilę, o ile w ogóle będzie możliwe uzupełnienie systemu. Zanim zdecydujemy się na pompowanie chłodziwa, lepiej jest poszukać przyczyny ewentualnej nieszczelności i szybko ją zlikwidować. Nie warto korzystać z usług „fachowców”, którzy radzą „z automatu” terapeutyczne uzupełnianie instalacji czynnikiem. Wypełnianie nieszczelnego układu kosztownym medium chłodzącym, które niepotrzebna strata czasu i wyrzucanie pieniędzy w błoto!

Dobrze wymienić osuszacz

Rozszczelnienie układu klimatyzacji przez dłuższy czas wymaga wymiany osuszacza, poprzedzającej uzupełnienie chłodziwa. Osuszacz to filtr wyposażony w substancję higroskopijną zamontowany w układzie chłodniczym. Pochłania on wilgoć znajdującą się w systemie chłodzącym. Niewielkie ilości wody w substancji chłodzącej doprowadzić mogą do poważnej awarii. Osuszacz poddany działaniu powietrza bez problemu wchłania z atmosfery wilgoć, co uniemożliwia pochłanianie jej z układu klimatyzacji. W przypadku układów sprawnych i nigdy nie-roszczelnionych, dobre jest zapobiegliwie wymienić osuszać. Regularne wymiany co 3-4 lata na pewno wydłużą okres żywotności kompresora, który to kosztuje niemałe pieniądze.

Zwróć uwagę na filtr kabinowy

Rutynowa korzystanie z klimatyzacji wymaga pamiętania o wymianie filtra kabinowego i przeprowadzaniu odkażania klimatyzacji dedykowanymi środkami podawanymi do kanałów wentylacji.

Zanieczyszczony filtr kabinowy jest niebezpieczny dla zdrowia pasażerów oraz ich bezpieczeństwa. Może dobrze pomyśleć o wymianie go w swoim samochodzie?

Dzięki wymianie filtra kabinowego uzyskujemy skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu, co znacząco wpływa na:

Systematyczna wymiana filtra kabinowego pozwala się skutecznie zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami wiszącymi w powietrzu, co ma wpływ na wiele aspektów nie tylko poruszania się autem, ale i naszego życia po wyjściu z auta.:

Działanie antyalergiczne: Filtry kabinowe Boscha zapobiegają przedostawaniu się do kabiny substancji o działaniu alergicznym, spalin, molekuł sadzy oraz pyłków. Umożliwia to rewolucyjna powłoka z węgla aktywnego.

 • Ochrona zdrowia- Filtry kabinowe firmy Bosch gwarantują pełną ochronę przed molekułami zanieczyszczeń, które dostają się do dróg oddechowych podróżujących w trakcie każdego wdechu
 • Komfort podróży: Nowoczesne kabinowe filtry Bosch zawierające węgiel aktywny nie dopuszczają do wnętrza samochodu nieprzyjemnych zapachów, spalin i gazów.
 • Bezpieczeństwo na drodze: Dzięki filtrom kabinowym firmy Bosch można znacząco ograniczyć parowanie szyb, co ma bezpośredni wpływ na widoczność w trakcie prowadzenia pojazdu.
 • Wydłużenie żywotności klimatyzacji: Regularne wymienianie filtra kabinowego bezpośrednio może wydłużyć okres trwałości klimatyzacji i systemu wentylacji samochodowej.

Systematyczna kontrola i serwis układu klimatyzacji zapewnia sprawne działanie klimatyzacji podczas upałów oraz wpływa na przedłużenie sprawności układu.

W ramach serwisu układu klimatyzacji w sieci Bosch Car Service wykonywane są następujące czynności:

Prowadzona regularnie kontrola i naprawa klimatyzacji gwarantują działanie klimatyzacji bez szwanku w trakcie upału i przekłada się na wydłużenie okresu sprawnego działania systemu klimatyzacji. W serwisach sieci warsztatów Bosch realizowane są następujące działania:

 • Weryfikacja działania i stanu filtra kabinowego
 • Kontrola ciśnienia w układzie chłodzącym
 • Ocena stanu paska klinowego wraz z jego naciągiem
 • Sprawdzenie temperatury przed rozpoczęciem serwisowania
 • Ocena sanitarna skraplacza i jego ożebrowania
 • Sprawdzenie szczelności systemu klimatyzacji
 •  Re-utylizacja medium chłodzącego
 • Usuwanie wilgoci z układu
 • Uzupełnianie medium układu chłodzącego klimatyzacji
 • Ocena i kontrola stanu przewodów cieczy chłodniczej
 • Weryfikacja poprawności działania radiatora chłodnicy wraz z wentylatorem kabinowym
 • Ocena temperatury po naprawie i poprawności interwencji

Jedną z dodatkowych usług oferowanych klientom jest odgrzybianie i sanacja systemu klimatyzacji

Oferta ta jest dostępna we wszystkich warsztatach należących do Autocompany.pl

W sieci bez trudu odnaleźć można najbliższy punkt usługowy.